Muzyka liturgiczna w parafii

Muzyką liturgiczną nazywamy tę muzykę, która może być używana przy sprawowaniu kultu Bożego. Zgodnie z treścią Instrukcji Musicam Sacram powinna się ona odznaczać charakterem sakralnym oraz doskonałością formy (MS nr 4a).
Celem Muzyki Liturgicznej jest "chwała Boża i uświęcenie wiernych" (KL nr 112), tak wykonawców jak i pozostałych uczestników liturgii.
Do Muzyki liturgicznej zaliczamy: śpiew jednogłosowy (chorał gregoriański i śpiew ludowy, śpiew wielogłosowy (polifonia dawna i nowsza) oraz muzykę instrumentalną (MS nr 4b).
IEP o muzyce, 3

Oprawą muzyczną wszystkich celebracji i uroczystości parafialnych (również ślubów i pogrzebów) zajmuje się pan organista. Wszystkie prośby dotyczące repertuaru podczas ślubów i pogrzebów należy uzgadniać bezpośrednio z panem organistą po wcześniejszym zapoznaniem się z najważniejszymi przepisami dotyczącymi muzyki liturgicznej zamieszczonymi poniżej. W przypadku ślubów należy skontaktować się co najmniej 7 dni przed celebracją; w przypadku pogrzebów co najmniej 24 godziny przed. Kontaktować należy się poprzez adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie (telefon i informacje szczegółowe można uzyskać osobiście w kancelarii parafialnej).

Najważniejsze przepisy dotyczące muzyki liturgicznej

Zabrania się wykonywania w ramach liturgii piosenek religijnych, których tekst często nie jest w ogóle religijny, a muzyka z reguły posiada charakter świecki
IEP o muzyce, 15

Repertuar utworów, czy to śpiewanych, czy wykonywanych na instrumentach, musi zgadzać się z myślą przewodnią dnia liturgicznego lub przynajmniej zgadzać się z okresem liturgicznym, jak również odpowiadać treściowo danej czynności liturgicznej
MS, 32 i IEP o muzyce, 8

Ponieważ liturgia jest dziełem całego Ludu Bożego, dlatego podczas jej sprawowania należy mieć na względzie dobro duchowe wszystkich zgromadzonych niż poszczególnych jednostek
OWMR nr 313

Wszystkie śpiewy przeznaczone do użytku liturgicznego mają mieć aprobatę Konferencji Episkopatu Polski, albo przynajmniej Władzy Diecezjalnej. Nie wolno w liturgii wykonywać utworów o charakterze świeckim
IEP o muzyce, 9-10

Uwagi

• Wszystkie śpiewy powinny być dostosowane do przypadającego święta, uroczystości, (mogą nawiązywać do wspomnienia) oraz części roku liturgicznego
  • Śpiew na przygotowanie darów powinien mówić o miłości lub/oraz przygotowaniu i gotowości do ofiary samego siebie Bogu
  • Komunia święta przede wszystkim powinna mówić o Chrystusie jako pokarmie. Mogą być także użyte śpiewy adoracyjne.
  • Nielogiczne jest wykonywanie pieśni poświęconych NMP podczas komunii lub uwielbienia po komunii św.
  • Uwielbienie po komunii świętej powinno być skierowane przede wszystkim do Boga Ojca.
  • OWMR ani inne dokumenty nic nie mówią na temat pieśni na zakończenie: można więc ją opuścić. Dobrą jednak tradycją jest jej wykonywanie (korzystając z zasad doboru podobnych jak do pieśni na wejście)
  • Układając propozycje pieśni należy też brać pod uwagę antyfony na dany dzień

OWMR - Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, z trzeciego wydania Mszału Rzymskiego - Rzym 2002
MS - Instrukcja o muzyce w Świętej Liturgii Musicam Sacram, Święta Kongregacja Obrzędów - 5 III 1967