Muzyka liturgiczna

Muzyką liturgiczną są kompozycje, które zgodnie z przepisami kościelnymi współtworzą święte obrzędy. W wypełnianiu funkcji znaku liturgicznego muzyka posługuje się różnymi formami, gatunkami i rodzajami, zarówno wokalnymi, wokalno-instrumentalnymi, jak i instrumentalnymi.
IKEP 5d

Kościół uznaje wszystkie formy prawdziwej sztuki i dopuszcza je do służby Bożej, jeżeli tylko posiadają wymagane przymioty (KL 112). Należy bezwzględnie stać na straży wykonywania takiej muzyki liturgicznej, która jest autentyczną sztuką nakierowaną zawsze na świętość kultu, i wprowadzać do liturgii tylko to, co odpowiada świętości miejsca, godności obrzędów liturgicznych i pobożności wiernych (MS 60). Nie wolno w liturgii wykonywać utworów o charakterze świeckim (IEP 10).
IKEP 7

Odpowiedzialnym za muzykę i śpiewy podczas wszystkich celebracji i uroczystości parafialnych (również ślubów i pogrzebów) jest organista.

Wszystkie prośby dotyczące repertuaru podczas ślubów i pogrzebów należy uzgadniać bezpośrednio z organistą po wcześniejszym zapoznaniu się z najważniejszymi przepisami dotyczącymi muzyki liturgicznej zamieszczonymi poniżej.

W przypadku ślubów należy skontaktować się co najmniej 14 dni przed celebracją; w przypadku pogrzebów co najmniej 24 godziny przed.

Kontaktować należy się poprzez adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie (telefon i informacje szczegółowe można uzyskać osobiście w kancelarii parafialnej lub zakrystii).

Udział zewnętrznych zespołów (śpiewaczych lub/i instrumentalnych), solistów, organistów i muzyków we Mszach św. pogrzebowych czy ślubnych jest możliwy wyłącznie po wcześniejszym uzgodnieniu z organistą.


Najważniejsze przepisy dotyczące muzyki liturgicznej

Nie wolno w liturgii wykonywać utworów o charakterze świeckim.
Zabrania się wykonywania w ramach liturgii piosenek religijnych, których tekst często nie jest w ogóle religijny, a muzyka z reguły posiada charakter świecki
IKEP 7 i IEP 10, 15

 

Repertuar utworów, czy to śpiewanych, czy wykonywanych na instrumentach, musi zgadzać się z myślą przewodnią dnia liturgicznego lub przynajmniej zgadzać się z okresem liturgicznym, jak również odpowiadać treściowo danej czynności liturgicznej
MS 32 i IEP  8

 

Ponieważ liturgia jest dziełem całego Ludu Bożego, dlatego podczas jej sprawowania należy mieć na względzie dobro duchowe wszystkich zgromadzonych niż poszczególnych jednostek
OWMR nr 313

 

W czasie celebracji liturgii sakramentu małżeństwa należy pilnie wystrzegać się, by pod pozorem podnoszenia okazałości nie wprowadzać do obrzędów czegoś niezgodnego z kultem (MS 43). Trzeba zachować odpowiednią równowagę pomiędzy śpiewem ludu a muzyką instrumentalną, śpiewem solowym lub chóralnym, tak aby wierni nie byli wyłączeni z czynnego uczestnictwa w śpiewie (IEP 20). Dobór repertuaru wokalnego i instrumentalnego musi odpowiadać charakterowi świętych czynności. Nie wolno odtwarzać muzyki za pomocą urządzeń elektronicznych.
IKEP 30g


Uwagi

  • Wszystkie śpiewy powinny być dostosowane do przypadającego święta, uroczystości (mogą nawiązywać do wspomnienia) oraz części roku liturgicznego
  • Śpiew na przygotowanie darów powinien mówić o miłości lub/oraz przygotowaniu i gotowości do ofiary samego siebie Bogu
  • Komunia święta przede wszystkim powinna mówić o Chrystusie jako pokarmie. Mogą być także użyte śpiewy adoracyjne
  • Nielogiczne jest wykonywanie pieśni poświęconych NMP podczas komunii lub uwielbienia po komunii św.
  • Uwielbienie po komunii świętej powinno być skierowane przede wszystkim do Boga Ojca
  • Układając propozycje pieśni należy też brać pod uwagę antyfony na dany dzień

OWMR - Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, z trzeciego wydania Mszału Rzymskiego - Rzym 2002
MS - Instrukcja o muzyce w Świętej Liturgii Musicam Sacram, Święta Kongregacja Obrzędów - 5 III 1967
IEP - Instrukcja Episkopatu Polski o muzyce liturgicznej po Soborze Watykańskim II, Warszawa - 8 II 1979
IKEP - Instrukcja Konferencji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej - 377 zebranie plenarne KEP, Lublin - 14 X 2017