Wiadomości Parafialne

Wiadomości Parafialne - 1227/2023/02/26

Ogłoszenia parafialne

 1. Dzisiaj – w I niedzielę Wielkiego Postu i pierwszą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę, po każdej Mszy Św. trwa zbiórka ofiar, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przeznaczone na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie. GORZKIE ŻALE z nauką pasyjną o 17:15. Po Mszy Św. o 18:00 kolejny w naszym kościele WIECZÓR UWIELBIENIA – Falenica dla Jezusa wraz z modlitwą wstawienniczą. Serdecznie zapraszamy!
 2. SERDECZNIE ZAPRASZAMY na nabożeństwa pasyjne: DROGI KRZYŻOWEJ w każdy piątek o 17:15 dla dzieci i o 18:45 dla młodzieży i dorosłych oraz GORZKICH ŻALI w niedziele o 17:15.
 3. W najbliższym tygodniu:
  • w I czwartek miesiąca – 2 marca – po Mszy Św. o 18:00 wystawienie Najśw. Sakramentu, nabożeństwo o powołania i adoracja do 19:30;
  • w I piątek miesiąca – 3 marca – od godziny 10:00 wizyta sakramentalna u chorych w ich domach, o 15:00 Msza Św. wypominkowa, a po niej wystawienie Najśw. Sakramentu i Koronka do Miłosierdzia Bożego. Adoracja i możliwość spowiedzi do Nabożeństwa Drogi Krzyżowej 17:15. Msza Św. o 18:00. Droga Krzyżowa o 18:45. Kancelaria Parafialna po południu będzie NIECZYNNA;
  • w I sobotę miesiąca – 4 marca – ŚWIĘTO ŚW. KAZIMIERZA KRÓLEWICZA. To również 41 rocznica święceń biskupich oraz dzień imienin Księdza Biskupa Kazimierza Romaniuka. Pamiętajmy w modlitwach o pierwszym Ordynariuszu naszej diecezji. po Mszy Św. o 7:00 spotkanie dla Koła Różańcowego: wystawienie Najśw. Sakramentu, Modlitwa Różańcowa, Litania Loretańska i katecheza.
 4. Za tydzień – w niedzielę 5 marca – ofiarami składanymi do puszki po Mszach Świętych będziemy wspierać dzieło misyjne Ad gentes.
 5. Parafialny CARITAS i Księgarenka informują:
  • wychodząc z kościoła można zabrać ze sobą skarbonkę na jałmużnę wielkopostną;
  • w księgarence parafialnej dostępne są już świece wielkanocne i książeczki Oremus na marzec;
  • na Wielki Post polecamy Zeszyty walki duchowej autorstwa ks. Teodora Sawielewicza, które zawierają treści dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych oraz Męski modlitewnik odwołujący  się do konkretnych sytuacji życiowych.
 6. Klerykowi IV roku Seminarium Duchownego w Tarchominie, naszemu Parafianinowi – Michałowi Opałce – składamy serdeczne gratulacje z okazji przyjęcia posługi Akolity –
  nadzwyczajnego szafarza Eucharystii, kolejnego kroku w drodze do Sakramentu Kapłaństwa.
 7. Bóg zapłać za wszystkie ofiary składane na potrzeby naszego kościoła.
 8. Zachęcamy do nabycia i lektury prasy katolickiej wyłożonej przy wyjściu z kościoła.
 9. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej pożegnaliśmy śp. Hannę Jowtuch i Mirona Sadowskiego. Wieczny odpoczynek…

Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w związku z pierwszą rocznicą agresji rosyjskiej na Ukrainę

W piątek 24 lutego br. minie rok od zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę. Do tej pory wojna pochłonęła setki tysięcy osób, nie tylko żołnierzy, ale również cywilów, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze. Miliony osób straciły domy i zostały zmuszone do ucieczki w poszukiwaniu pomocy i bezpiecznego schronienia.

W ewangelicznym geście miłosiernego samarytanina, otworzyliśmy z hojnością nasze domy i serca. Granice Polski przekroczyło 8,5 mln uchodźców wojennych, a duża część z nich znalazła w naszej ojczyźnie pomoc i schronienie. Osoby prywatne oraz instytucje przystąpiły do niesienia pomocy potrzebującym.

Kościół w Polsce, za pośrednictwem Caritas Polska i Caritas diecezjalnych udzielił wsparcia w różnej formie ponad 2 mln uchodźców. Wartość pomocy w postaci udzielenia schronienia, posiłków, paczek żywnościowych i darów rzeczowych oraz wsparcia integracyjnego wyniosła ok. 337 mln zł. Od pierwszych dni wojny Caritas udziela wsparcia rzeczowego w Ukrainie, wysyłając transporty pomocy humanitarnej o wartości ok. 260 mln zł.

Po roku bohaterskiej obrony Ukrainy wojna trwa nadal, przynosząc kolejne ofiary i dalsze zniszczenia. Ukraińcy wciąż potrzebują naszej pomocy. Z tego powodu, zwracam się z apelem do księży biskupów, kapłanów, osób życia konsekrowanego i wszystkich wiernych świeckich, aby w piątek 24 lutego br. we wszystkich kościołach w Polsce wznieść modlitwy w intencji sprawiedliwego pokoju w Ukrainie, a w niedzielę 26 lutego br., po każdej Mszy Świętej,  zorganizować zbiórkę środków finansowych, które za pośrednictwem Caritas Polska, zostaną przeznaczone na pomoc ofiarom wojny.

Ufam, że dzięki modlitwie – już wkrótce – będziemy cieszyć się sprawiedliwym pokojem w Ukrainie, a dzięki naszemu wsparciu materialnemu, żaden z naszych braci i sióstr Ukraińców nie pozostanie bez pomocy.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski