Sakramenty

• Chrzty odbywają się w 2. i 4. niedzielę miesiąca, w 2. dzień świąt Bożego Narodzenia i w 2. dzień świąt Wielkanocnych oraz w Wigilię Paschalną. Nie ma chrztów w 1. i 3. niedzielę miesiąca. Chrzty udzielane są w czasie Mszy św. o godz. 13.00.
  • W tygodniu poprzedzającym chrzest należy zgłosić się do kancelarii parafialnej z odpisem aktu urodzenia dziecka. Na tej podstawie zostanie spisany akt chrztu dziecka.
  • Rodzice i chrzestni zobowiązani są przed chrztem do wzięcia udziału w katechezie przed-chrzcielnej, które odbywają się w piątki przed 2. i 4. niedzielą miesiąca w domu parafialnym o godz. 18.45
  • Rodzice chrzestni mieszkający poza naszą parafią muszą przedstawić świadectwa kwalifikacyjne wystawione przez macierzystą parafię. Świadectwa te należy dostarczyć w dniu spisywania aktu chrztu, a najpóźniej w dniu chrztu świętego.
  • W dniu chrztu rodzice i chrzestni zgłaszają się do zakrystii kościoła 15 minut przed Mszą św. w celu podpisania ksiąg. Przynoszą też zaświadczenia o odbytej spowiedzi.

Chrzestny

• Do przyjęcia zadań chrzestnego, wg Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK 874), może być dopuszczony ten, kto:
    • Jest wyznaczony przez rodziców dziecka
    • Ukończył 16 lat
    • Jest katolikiem, bierzmowanym(nie może być w trakcie przygotowań do bierzmowania) oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji jaką ma pełnić; a więc nie może być chrzestnym osoba, która nie przystępuje do sakramentów, żyjąca w związkach niesakramentalnych, w tym także narzeczeni mieszkający razem przed ślubem, osoby nieuznające nauczania Kościoła.
    • Jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej
    • Nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest

Świadek chrztu

• Świadkiem chrztu może być osoba ochrzczona innego wyznania. Natomiast katolik, który z różnych przyczyn nie może być chrzestnym, nie może także zostać świadkiem chrztu.
  • Przed chrztem zarówno rodzice (o ile stan prawny im na to pozwala) jak i chrzestni powinni przystąpić do sakramentu pokuty.
  • W czasie Mszy świętej „chrzcielnej” należy przystąpić do Komunii św. Dobrze jest ofiarować tę Komunię w intencji dziecka.
  • Należy ze sobą przynieść świecę chrzcielną oraz białą szatę.
  • Dobrym zwyczajem jest zamówienie Mszy św. w intencji dziecka w rocznicę chrztu św.
  • Aby ochrzcić dziecko spoza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Falenicy należy uzyskaċ stosowne pozwolenie od ks. Proboszcza ze swojej parafii.

BIERZMOWANIE 2018/2020

ZAPISY RUSZAJĄ WE WRZEŚNIU 2018.

Ważne informacje

Każdy przynosi zaświadczenie od swojego nauczyciela religii o uczęszczaniu na religię w szkole!

Kandydaci spoza naszej parafii - konieczna jest pisemna zgoda waszego księdza Proboszcza na przygotowanie i przyjęcie sakramentu Bierzmowania poza parafią zamieszkania.

Kandydaci ochrzczeni poza naszą parafią - konieczne jest świadectwo chrztu z parafii, gdzie zostaliście ochrzczeni.

MODLITWY

Prośba o tchnienie Ducha Świętego

Maryjo wyczekująca pośród grona Apostołów,

uproś nam tchnienie Ducha Świętego

przemieniającego nas słabych ludzi

na mocne członki Kościoła – Mistycznego Ciała Chrystusa.

Otwórz nasze dusze na działanie Ducha Świętego,

Ducha odnawiającego oblicze ziemi.

Duchu św. Ty jesteś duszą mojej duszy.

Wielbię Cię w najgłębszej pokorze i proszę:

Oświecaj mnie i wzmacniaj, prowadź, bądź mi pociechą.

Odsłoń mi Twoje zamiary wobec mnie

O ile to odpowiada odwiecznym planom Boga Ojca.

Daj mi poznać, czego żąda ode mnie odwieczna miłość,

Daj mi poznać, co mam czynić, daj mi poznać co mam wycierpieć,

Jakie krzyże mam w cichości i pokorze przyjąć i cierpliwie znosić.

Duchu święty, pozwól mi rozpoznać wolę Twoją i wolę Ojca,

Gdyż całe moje życie winno być trwałym, nieustannym potwierdzeniem

Wszystkich życzeń i pragnień najlepszego Ojca w Niebie. Amen

J. Kentenich

Modlitwa o pokój - franciszkańska

wyzwalająca z egoizmu

O Panie, uczyń z nas narzędzia Twego pokoju,

abyśmy siali miłość tam, gdzie panuje nienawiść,

wybaczenie tam, gdzie panuje krzywda,

jedność tam, gdzie panuje zwątpienie,

nadzieję tam, gdzie panuje rozpacz,

światło tam, gdzie panuje mrok,

radość tam, gdzie panuje smutek.

Spraw, abyśmy mogli

nie tyle szukać pociechy, co pociechę dawać,

nie tyle szukać zrozumienia, co rozumieć,

nie tyle szukać miłości, co kochać.

Albowiem dając, otrzymujemy,

wybaczając, zyskujemy przebaczenie,

a umierając, rodzimy się do nowego życia

w Jezusie Chrystusie Panu naszym. Amen.

Modlitwa o pogodę ducha

„Boże użycz mi pogody ducha,

abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić

odwagi, abym zmieniał to, co mogę zmienić,

i mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego”.

BIAŁY TYDZIEŃ        21-25 maja

Spotykamy się codziennie na Mszy św. o godz. 18.00 (obie grupy razem)

dzieci w strojach komunijnych

PIELGRZYMKA - sobota 26 maja

W sobotę 26 maja spotykamy się o godz. 9.30 w Otwocku - Świdrze przy sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej,

Rodzice dowożą i odbierają dzieci. Zakończenie ok. godz. 14.00

ADRES: ul. Bronisława Czecha 9/11, 05-402 Otwock

9.30 zbiórka - rodzice dowożą dzieci na miejsce

10.00 Msza św.

11.00 program dla dzieci

12.30 ognisko z kiełbaskami

ok. 14.00 zakończenie

WAŻNA INFORMACJA: PIKNIK ORAZ NAPOJE we własnym zakresie. Ale kiełbaski na ognisko i świeże bułeczki będą zakupione dla wszystkich!

Nie zabieramy strojów komunijnych.

INFO

Wszelkie pytania proszę kierować na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

24.09.2016 r. 18.00 – Msza św. i spotkanie organizacyjne

08.10.2016 r. 18.00 – Msza św. i spotkanie organizacyjne, dziecko przynosi różaniec kupiony przez rodziców oraz uzupełnioną Deklarację Dziecka Pierwszokomunijnego

Do 26. listopada 2016 r., do osób wyznaczonych z klas, proszę wpłacić 30 zł na książeczkę i obrazek Pierwszokomunijny

26.11.2016 r. 18.00 – Msza św. i spotkanie organizacyjne, dziecko przynosi medalik kupiony przez rodziców