Sakramenty

• Chrzty odbywają się w 2. i 4. niedzielę miesiąca, w 2. dzień świąt Bożego Narodzenia i w 2. dzień świąt Wielkanocnych oraz w Wigilię Paschalną. Nie ma chrztów w 1. i 3. niedzielę miesiąca. Chrzty udzielane są w czasie Mszy św. o godz. 13.00.
  • W tygodniu poprzedzającym chrzest należy zgłosić się do kancelarii parafialnej z odpisem aktu urodzenia dziecka. Na tej podstawie zostanie spisany akt chrztu dziecka.
  • Rodzice i chrzestni zobowiązani są przed chrztem do wzięcia udziału w katechezie przed-chrzcielnej, które odbywają się w piątki przed 2. i 4. niedzielą miesiąca w domu parafialnym o godz. 18.45
  • Rodzice chrzestni mieszkający poza naszą parafią muszą przedstawić świadectwa kwalifikacyjne wystawione przez macierzystą parafię. Świadectwa te należy dostarczyć w dniu spisywania aktu chrztu, a najpóźniej w dniu chrztu świętego.
  • W dniu chrztu rodzice i chrzestni zgłaszają się do zakrystii kościoła 15 minut przed Mszą św. w celu podpisania ksiąg. Przynoszą też zaświadczenia o odbytej spowiedzi.

Chrzestny

• Do przyjęcia zadań chrzestnego, wg Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK 874), może być dopuszczony ten, kto:
    • Jest wyznaczony przez rodziców dziecka
    • Ukończył 16 lat
    • Jest katolikiem, bierzmowanym(nie może być w trakcie przygotowań do bierzmowania) oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji jaką ma pełnić; a więc nie może być chrzestnym osoba, która nie przystępuje do sakramentów, żyjąca w związkach niesakramentalnych, w tym także narzeczeni mieszkający razem przed ślubem, osoby nieuznające nauczania Kościoła.
    • Jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej
    • Nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest

Świadek chrztu

• Świadkiem chrztu może być osoba ochrzczona innego wyznania. Natomiast katolik, który z różnych przyczyn nie może być chrzestnym, nie może także zostać świadkiem chrztu.
  • Przed chrztem zarówno rodzice (o ile stan prawny im na to pozwala) jak i chrzestni powinni przystąpić do sakramentu pokuty.
  • W czasie Mszy świętej „chrzcielnej” należy przystąpić do Komunii św. Dobrze jest ofiarować tę Komunię w intencji dziecka.
  • Należy ze sobą przynieść świecę chrzcielną oraz białą szatę.
  • Dobrym zwyczajem jest zamówienie Mszy św. w intencji dziecka w rocznicę chrztu św.
  • Aby ochrzcić dziecko spoza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Falenicy należy uzyskaċ stosowne pozwolenie od ks. Proboszcza ze swojej parafii.

Spotkania dla kandydatów do Bierzmowania

11 czerwca 2017 zakończył się pierwszy rok formacji i przygotowania do bierzmowania. Dziękuję wszystkim za współpracę i wspólne spotkania. Bardzo proszę jak najszybciej dostarczyć brakujące dokumenty.

Od września rozpocznie się drugi rok przygotowania. Szczegóły pojawią się tu na początku września.

Uroczystość Bierzmowania odbędzie się prawdopodobnie w czerwcu 2018 roku.

Uwaga! Każdy kandydat zobowiązany jest napisać krótki list, w którym uzasadnia chęć i opisuje swoją motywację do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Listy piszemy na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Nie zapomnij się podpisać.

Ważne informacje

Kandydaci spoza naszej parafii - konieczna jest pisemna zgoda waszego księdza Proboszcza na przygotowanie i przyjęcie sakramentu Bierzmowania poza parafią zamieszkania.

Kandydaci ochrzczeni poza naszą parafią - konieczne jest świadectwo chrztu z parafii, gdzie zostaliście ochrzczeni.

24.09.2016 r. 18.00 – Msza św. i spotkanie organizacyjne

08.10.2016 r. 18.00 – Msza św. i spotkanie organizacyjne, dziecko przynosi różaniec kupiony przez rodziców oraz uzupełnioną Deklarację Dziecka Pierwszokomunijnego

Do 26. listopada 2016 r., do osób wyznaczonych z klas, proszę wpłacić 30 zł na książeczkę i obrazek Pierwszokomunijny

26.11.2016 r. 18.00 – Msza św. i spotkanie organizacyjne, dziecko przynosi medalik kupiony przez rodziców

Grudzień – Roraty, Rekolekcje

14.01.2017 r. 18.00 – Msza św. i spotkanie organizacyjne, dziecko otrzyma książeczkę zakupioną przez siostrę

02.02.2017 r. 18.00 – Msza św. i spotkanie organizacyjne, dziecko przynosi świecę od chrztu

Marzec – Rekolekcje Wielkopostne, Droga Krzyżowa, godz. 16.30

Kwiecień, maj – próba Dzieci Pierwszokomunijnych

19.05.2017 r. 16.00 – Spowiedź

21.05.2017 r. 10.00 – Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej

22-27.05.2017 r. – Biały Tydzień

HELIX_TAGS:

I Komunia Św.

Wakacyjny porządek Mszy św.

07:00, 08:30, 10:00, 11:30, 18:00