Chrzty odbywają się w niedziele, Wigilię Paschalną, uroczystość Wielkanocy oraz Bożego Narodzenia. Chrzty udzielane są w czasie Mszy św. o godz. 13.00 (w wakacje o 11:30).
-
Przynajmniej tydzień przed chrztem należy zgłosić się do kancelarii parafialnej z odpisem aktu urodzenia dziecka. Na tej podstawie zostanie spisany akt chrztu dziecka. Samo zgłoszenie na dany termin nie jest wystarczające do udzielenia chrztu.
-
Rodzice chrzestni mieszkający poza naszą parafią muszą przedstawić świadectwa kwalifikacyjne wystawione przez macierzystą parafię. Świadectwa te należy dostarczyć w dniu spisywania aktu chrztu, a najpóźniej w dniu chrztu świętego.
-
W dniu chrztu rodzice i chrzestni zgłaszają się do zakrystii kościoła 15 minut przed Mszą św. w celu podpisania ksiąg. Przynoszą też zaświadczenia o odbytej spowiedzi.
Chrzestny
-
Do przyjęcia zadań chrzestnego, wg Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK 874), może być dopuszczony ten, kto:
-
Jest wyznaczony przez rodziców dziecka
-
Ukończył 16 lat
-
Jest katolikiem, bierzmowanym(nie może być w trakcie przygotowań do bierzmowania) oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji jaką ma pełnić; a więc nie może być chrzestnym osoba, która nie przystępuje do sakramentów, żyjąca w związkach niesakramentalnych, w tym także narzeczeni mieszkający razem przed ślubem, osoby nieuznające nauczania Kościoła.
-
Jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej
-
Nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest
-
Świadek chrztu
-
Świadkiem chrztu może być osoba ochrzczona innego wyznania. Natomiast katolik, który z różnych przyczyn nie może być chrzestnym, nie może także zostać świadkiem chrztu.
Pozostałe informacje
-
Do spisania aktu chrztu potrzebne są:
- odpis aktu urodzenia dziecka
- dane rodziców
- nazwiska
- imiona
- wiek
- wyznanie
- adres
- stan cywilny (rodzaj ślubu)
- dane chrzestnych
- nazwiska
- imiona
- wiek
- adres
- zgoda od proboszcza parafii chrzestnego (nie dotyczy chrzestnych z naszej parafii)
-
Przed chrztem zarówno rodzice (o ile stan prawny im na to pozwala) jak i chrzestni powinni przystąpić do sakramentu pokuty.
-
W czasie Mszy świętej „chrzcielnej” należy przystąpić do Komunii św. Dobrze jest ofiarować tę Komunię w intencji dziecka.
-
Należy ze sobą przynieść świecę chrzcielną oraz białą szatę.
-
Dobrym zwyczajem jest zamówienie Mszy św. w intencji dziecka w rocznicę chrztu św.