Chrzest

• Chrzty odbywają się w 2. i 4. niedzielę miesiąca, w 2. dzień świąt Bożego Narodzenia i w 2. dzień świąt Wielkanocnych oraz w Wigilię Paschalną. Nie ma chrztów w 1. i 3. niedzielę miesiąca. Chrzty udzielane są w czasie Mszy św. o godz. 13.00.
  • W tygodniu poprzedzającym chrzest należy zgłosić się do kancelarii parafialnej z odpisem aktu urodzenia dziecka. Na tej podstawie zostanie spisany akt chrztu dziecka.
  • Rodzice i chrzestni zobowiązani są przed chrztem do wzięcia udziału w katechezie przed-chrzcielnej, które odbywają się w piątki przed 2. i 4. niedzielą miesiąca w domu parafialnym o godz. 18.45
  • Rodzice chrzestni mieszkający poza naszą parafią muszą przedstawić świadectwa kwalifikacyjne wystawione przez macierzystą parafię. Świadectwa te należy dostarczyć w dniu spisywania aktu chrztu, a najpóźniej w dniu chrztu świętego.
  • W dniu chrztu rodzice i chrzestni zgłaszają się do zakrystii kościoła 15 minut przed Mszą św. w celu podpisania ksiąg. Przynoszą też zaświadczenia o odbytej spowiedzi.

Chrzestny

• Do przyjęcia zadań chrzestnego, wg Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK 874), może być dopuszczony ten, kto:
    • Jest wyznaczony przez rodziców dziecka
    • Ukończył 16 lat
    • Jest katolikiem, bierzmowanym(nie może być w trakcie przygotowań do bierzmowania) oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji jaką ma pełnić; a więc nie może być chrzestnym osoba, która nie przystępuje do sakramentów, żyjąca w związkach niesakramentalnych, w tym także narzeczeni mieszkający razem przed ślubem, osoby nieuznające nauczania Kościoła.
    • Jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej
    • Nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest

Świadek chrztu

• Świadkiem chrztu może być osoba ochrzczona innego wyznania. Natomiast katolik, który z różnych przyczyn nie może być chrzestnym, nie może także zostać świadkiem chrztu.
  • Przed chrztem zarówno rodzice (o ile stan prawny im na to pozwala) jak i chrzestni powinni przystąpić do sakramentu pokuty.
  • W czasie Mszy świętej „chrzcielnej” należy przystąpić do Komunii św. Dobrze jest ofiarować tę Komunię w intencji dziecka.
  • Należy ze sobą przynieść świecę chrzcielną oraz białą szatę.
  • Dobrym zwyczajem jest zamówienie Mszy św. w intencji dziecka w rocznicę chrztu św.
  • Aby ochrzcić dziecko spoza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Falenicy należy uzyskaċ stosowne pozwolenie od ks. Proboszcza ze swojej parafii.

Wakacyjny porządek Mszy św.

07:00, 08:30, 10:00, 11:30, 18:00